13 лютого 2024 року відбулася робоча нарада з питань підтоплення населених пунктів Полтавської міської ТГ Полтавського району, зокрема с. Сем’янівка.

13 лютого 2024 року в приміщенні Офісу відбулася робоча нарада з питань підтоплення населених пунктів Полтавської міської ТГ Полтавського району, зокрема с. Сем’янівка, під головуванням начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області Олександра Монастирського.

Серед учасників були фахівці Офісу, представники БУВР середнього Дніпра, Департаменту екології і природних ресурсів Полтавської ОВА, Державної екологічної інспекції Центрального округу, Полтавської міської ради, Полтавського обласного центру з гідрометеорології Українського Гідрометцентру ДСНС, ТОВ «Гідроенергоресурс», Головного управління ДСНС України у Полтавській області.

Під час наради відповідно до порядку денного обговорили:

  1. Причини виникнення підтоплення та пошуку шляхів вирішення проблеми;
  2. Можливість пониження рівня води у Вакулинському водосховищі на р. Ворскла при умові підтвердження впливу Вакулинського шлюза-регулятора на підтоплення населених пунктів.

На початку зустрічі Монастирським Олександром Миколайовичем було поінформовано присутніх про звернення виконавчого комітету Полтавської міської ради до Державного агентства водних ресурсів України та Басейнового управління водних ресурсів Середнього Дніпра щодо підтоплення населених пунктів Полтавської громади.

Начальник відділу водних об’єктів, басейнової взаємодії та техногенно-екологічної безпеки РОВР у Полтавській області Клименко Леся Олексіївна наголосила на необхідності контролю за дотриманням режимів роботи водосховищ та виконання рішень Міжвідомчої комісії.

Орендарем гідротехнічних споруд – ТОВ «Гідроенергоресурс»  підтримуються рівні води на Вакулинському та Нижньомлинському шлюзах-регуляторах відповідно до встановлених режимів роботи водосховищ на осінньо-зимовий період 2023-2024 років.

Разом з цим, фахівці Офісу доповіли щодо результатів попередньо проведених обстежень підтоплених ділянок населеного пункту Сем’янівка та русла р. Ворскла, що протікає поряд із селом Сем’янівка, на території Полтавської міської ТГ де встановлено, що причина підтоплення – значне накопичення води у понижених ділянках населеного пункту та відсутність дренажу для відведення води у р.Ворскла, а не власне сам рівень води у р.Ворскла.

Окрім того, органам місцевого самоврядування вже були надані раніше рекомендації про вжиття заходів щодо створення організованої системи водовідведення та водозниження з території населеного пункту Сем’янівка.

На жаль, представники Сем’янівського старостинського округу Полтавської міської територіальної громади були відсутні на нараді.

За результатами наради, вирішили, що для вирішення питання ліквідації підтоплення домогосподарств на території Полтавської міської територіальної громади, зокрема
с. Сем’янівка, необхідно виконати першочергові заходи відведення води з підтоплених територій із залученням відповідних служб, розробити програму із запобігання та ліквідації підтоплень, здійснити інвентаризацію ливнівок, визначити їх пропускну спроможність, розчистити чи, при необхідності, перевлаштувати існуючі водопропускні труби, розчистити водотоки, що протікають територією населених пунктів, зокрема сіл Сем’янівка, Їжаківка, Вороніно, Лісок, Вакулинці, Климівка та інших, організувати систему водовідведення та водопониження.

Зазначені роботи здійснюються відповідно до проєктно-кошторисної документації з проведенням топографо-геодезичних, геологічних, гідрологічних вишукувань та розрахунків.

Суттєве зниження ж рівня води у річці Ворскла матиме негативні наслідки, в першу чергу для біоресурсів, оскільки починається нерест, та призведе до збитків в галузі енергетики.