2 лютого – Всесвітній День водно-болотних угідь (World Wetlands Day)

2 лютого у приміщенні Полтавського обласного управління водних ресурсів була проведена лекція з нагоди відзначення Всесвітнього дня водно-болотних угідь. Начальник відділу водних об’єктів Полтавського облводресурсів та техногенно-екологічної безпеки Полтавського облводресурсів І. Клименко  розповіла про стан функціонування та охорони водно-болотних угідь на території  України та Полтавської області.

Конвенція про водно-болотні угіддя, що мають міжнародне значення переважно як місця проживання водоплавних птахів, була підписана
2 лютого 1971 року в м. Рамсар (Іран), з того часу відома як Рамсарська конвенція.

Основною метою цієї Конвенції є збереження та раціональне використання водно-болотних угідь як засобу досягнення збалансованого розвитку в усьому світі. Всесвітній день водно-болотних угідь було вперше відзначено в 1997 році.

Однією з основних умов приєднання країн до Рамсарської конвенції є створення хоча б одного Рамсарського угіддя на їхній території. Територію вибирають за складною системою критеріїв. Угіддя, оголошені державою Рамсарськими, Секретаріат конвенції вносить до Списку водно-болотних угідь міжнародного значення. Інформація про стан цих об’єктів міститься у базі даних Міжнародного бюро зі збереження водно-болотних угідь і постійно оновлюється.

На території України налічується 39 водно-болотних угіддя офіційно визнаних Рамсарською конвенцією, загальною площею 786 321 гектари. На сьогодні підготовлено інформаційні описи ще 23 цінних водно-болотних комплексів, що відіграють важливу роль у водно-болотних та суміжних з ними екосистемах, мають значну природоохоронну, рекреаційну, наукову та естетичну цінність і є перспективними для надання їм статусу угідь міжнародного значення.

 

На території Полтавської області регіональний ландшафтний парк «Кременчуцькі плавні» офіційно визнано Рамсарською конвенцією та надано статусу водно-болотних угідь міжнародного значення. А національний природний парк «Нижньосульський» та території Нижньосульської затоки є перспективними для визнання Рамсарською конвенцією.

Заходи, які проводять у Всесвітній день водно-болотних угідь, покликані привернути увагу громадськості та урядів різних країн світу до цінності водно-болотних угідь для підтримання збалансованого розвитку нашої планети.