Позачергове засідання Міжвідомчої комісії БУВР Середнього Дніпра

7 березня 2024 року відбулося позачергове засідання «Міжвідомчої комісії БУВР Середнього Дніпра по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем річок Сула, Псел, Ворскла суббасейну середнього Дніпра» щодо режимів роботи Вакулинського і Нижньомлинського водосховищ на річці Ворскла на період весняної повені 2024  року.

Відповідно до порядку денного слухали:

  1. Інформацію Полтавського обласного центру з гідрометеорології щодо водності річки Ворскла.
  2. Пропозиції Полтавської міської ради щодо встановлення режимів роботи Вакулинського і Нижньомлинського водосховищ на річці Ворскла на період весняної повені 2024 року. Обґрунтування необхідності пониження рівнів води на вищезгаданих водосховищах.
  3. Пропозиції ТОВ «Гідроенергоресурс» та інших учасників Міжвідомчої комісії щодо режимів роботи Вакулинського і Нижньомлинського водосховищ на річці Ворскла на період весняної повені 2024 року.

За інформацією Полтавського гідрометцентру в басейні річки Ворскла весняне водопілля розпочалось на початку лютого, що раніше середніх строків. Найбільші рівні води спостерігались 20-22 лютого, майже одночасно на усіх гідропостах. 8-11 лютого відбулось скресання нижніх ділянок Ворскли, в третій декаді місяця річка повністю очистились від льодових явищ. За період 20.02-06.03 рівні води понизились: на посту с.Чернеччина – на 28 см, на посту Полтава – на 8 см, на посту Кобеляки – на 20 см. Внаслідок таких ранніх строків скресання річки і початку весняного водопілля, водність річки у лютому була більше багаторічної норми (153%).

На день проведення засідання на р. Ворскла спостерігався спад рівнів води першої хвилі весняного водопілля. Вихід води на заплаву відсутній. Висота другої хвилі весняного водопілля, за попередньою оцінкою, буде меншою за першу.

На засіданні Міжвідомчої комісії було заслухано пропозиції учасників щодо встановлення режимів роботи Вакулинського і Нижньомлинського водосховищ на річці Ворскла на період весняної повені 2024 року.

Полтавська міська рада обґрунтування необхідності пониження рівнів води на вищезгаданих водосховищах не надала.

05.03.2024 робочою групою Виконавчого комітету Полтавської міської ради із залученням фахівців Офісу, ТОВ «Гідроенергоресурс», Сем’янівського старостинського округу Полтавської міської ТГ та Подільської районної у місті Полтава ради проведено візуальний огляд і обстеження підтоплених домоволодінь і земельних ділянок населених пунктів  Сем’янівка, Вороніно, Лісок.

На день обстеження рівень верхнього б’єфу Вакулинського водосховища, згідно показників GNSS приймача STONEX S800A та водомірної рейки, не перевищував встановленого рівня води. При обстеженні с. Сем’янівка виявлено, що при даній відмітці із стариці відбувається вільний стік води у річку Ворскла. Це підтверджує відсутність підпору вищезазначеної території водами річки Ворскла.

Садиби та підвали, що знаходяться в понижених місцях, підтоплені. Стік води з підтоплених територій не відбувається по причині відсутності систем організованого відводу поверхневих вод (каналів, канав, кюветів, водопропускних труб).

Впливу рівня води у річці Ворскла на ситуацію з підтопленням домогосподарств населених пунктів не встановлено. Оскільки рівень води у підвалах та колодязях жителів
с. Сем’янівка був на 2 метри вищий рівня води у річці Ворскла. Аналогічна ситуація спостерігається по населених пунктах Лісок і Вороніно.

За результатами засідання, виходячи з гідрометеорологічної та водогосподарської обстановки у басейні річки Ворскла, з метою забезпечення населення та галузей економіки водними ресурсами з урахуванням екологічних вимог та інтересів усіх водокористувачів, Міжвідомчою комісією встановлено режими роботи Вакулинського і Нижньомлинського водосховищ в басейні річки Ворскла на період весняної повені 2024 року та відмовлено Полтавській міській раді в пониженні рівнів води.