7 березня відбулось чергове засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем річок Сула, Псел, Ворскла суббасейну Середнього Дніпра

7 березня 2023 року в приміщенні Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області в онлайн-режимі  відбулось чергове засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем річок Сула, Псел, Ворскла суббасейну Середнього Дніпра. Засідання Комісії провів начальник Басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра, Голова Міжвідомчої комісії Микола Урупа. У засіданні Комісії прийняли участь члени Міжвідомчої комісії, представники обласної військової адміністрації, органів місцевого самоврядування, власників гідротехнічних споруд водних об’єктів та водосховищ, водокористувачів, громадськості селища Велика Багачка Миргородського  району.

На Комісії розглядались наступні питання:

  1. Щодо водності річок Сула, Псел, Ворскла на весняний період 2023 року та аналіз водогосподарської обстановки.
  2. Пропозиції учасників Міжвідомчої комісії щодо режимів роботи водосховищ комплексного призначення та гідротехнічних споруд на руслових водосховищах в басейнах річок Сула, Псел, Ворскла на весняний період 2023 року.
  3. Пропозиції щодо можливості розбирання водорегулюючих водопідпірних водоутримуючих гребель ГЕСів та укладання клапанних затворів шлюзів-регуляторів на річках Псел, Ворскла у весняний період 2023 року, з врахуванням водності річок, з метою пропуску риби на нерест та промивки русел від замулення і болотної рослинності.
  4. Стан виконання пункту 4 Протоколу Міжвідомчої комісії від 02 листопада 2022 року.

Під час засідання була заслухана інформація провідного гідролога Полтавського обласного центру з гідрометеорології В.Смірнової. Вона зазначила, що гідрометеорологічна ситуація, яка склалася в басейнах річок Сула, Псел, Ворскла та розрахунки, виконані відділом гідропрогнозів Українського Гідрометцентру, показують, що за умови нормального розвитку гідрометеорологічних процесів, весняне водопілля 2023 року очікується раннім, розтягнутим у часі, близьким до минулорічного, але нижчим за багаторічну норму. Проходження максимумів водопілля очікується у третій декаді березня – на початку квітня. Водопілля може супроводжуватись виходом води на понижених ділянках заплави і не нестиме загрози населеним пунктам та об’єктам інфраструктури.

Учасники Міжвідомчої комісії надали свої пропозиції щодо режимів роботи водосховищ комплексного призначення та гідротехнічних споруд на руслових водосховищах в басейнах річок Сула, Псел, Ворскла на весняний період 2023 року. Міжвідомча комісія встановила оптимальні режими роботи водосховищ на відмітках рівнів води на гідроспорудах, близьких до НПР. По Великобагачанському водосховищу на р.Псел встановлено відмітку на 0,7 м нижче від відмітки НПР, по Вакулинському водосховищу на р.Ворскла на 0,3 м нижче від відмітки НПР з метою недопущення підтоплення населених пунктів.

Також було розглянуто шляхи вирішення проблеми з підтопленням домогосподарств селища Велика Багачка, прилеглих до річки Псел, зокрема вул. Тітова, 1 Травня, Набережної.

Проаналізувавши прогноз водності по річках суббасейну Середнього Дніпра, інформації водокористувачів, що експлуатують гідротехнічні споруди на річках Псел і Ворскла та пропозицій водогосподарських організацій, Комісія вирішила, що для розбирання водорегулюючих водопідпірних водоутримуючих гребель ГЕСів та укладання клапанних затворів шлюзів-регуляторів на річках  Псел, Ворскла у весняний період  2023 року відсутні об’єктивні можливості по причині маловоддя.

З метою дотримання вимог статті 77 Водного кодексу України та наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.02.2012 № 46, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2012 р. за                                № 393/20706 «Про затвердження Порядку розроблення та встановлення режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів» водокористувачами розроблено правила експлуатації Бобрівського, Шишацького, Великосорочинського, Остап’євського, Сухорабівського, Кунцівського, Опішнянського водосховищ.

Міжвідомчою комісією рекомендовано водокористувачам розробити правила експлуатації по усіх водосховищах комплексного призначення.