Давайте разом дбати про наші водойми, доки ще не пізно!

Внаслідок ситуацій природного та техногенного характеру в останні роки на річці Сула різко погіршилася гідрологічна і водогосподарська обстановка та її екологічний стан в цілому. За останні 12-15 років із зміною кліматичних умов (безсніжні зими, безводні весняні періоди, спекотні літні місяці та відсутність атмосферних опадів у літньо-осінні періоди) значно зменшилась водність річки. Витрати та стік води зафіксовано в 4-5 разів менші від норми. За даними спостережень Укргідрометцентру в окремі періоди 2015, 2016, 2017, 2019 років по річці  Сула  спостерігався  критерій  маловоддя  (витрати  води  були  менше  20%  від норми, а вересень-жовтень 2017 року – 8-5,8 % від норми! Витрати води в ці періоди – менше середніх мінімальних багаторічних показників < 0,5 м3/с. Зневоднення річки та її заплавних земель призводить до виникнення масових загорянь і пожеж на торф’яниках. Тільки в 2017 р. було 9 пожеж в заплавах річок басейну Сули на площі 89,5 га (біля с.Строкачі Семенівського району 70 га гасилося майже місяць). В минулому – 2019 р. – 24 пожежі на площі 116,5 га.

Через зменшення стоку води, замулення, наявність не ліквідованих заторів з повалених дерев, топляків, побутових відходів і сміття русло масово заростає болотною і деревною рослинністю, втрачає своє природне значення, зокрема, дренуючу спроможність. Із року в рік через ці причини погіршується якість води.

Щороку це болюче питання піднімають на обговорення широкого кола науковців, спеціалістів водного господарства та громади з метою визначення можливостей та шляхів щодо покрашення ситуації із водністю річки.

15 жовтня 2020 року під головуванням  заступника голови облдержадміністрації Євгена Грекова проведено нараду щодо вирішення питання гідрологічного стану річки Сула з метою підвищення її водності.

Начальник Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області Олександр Тарахкало зазначив, що в 2019 році  для послідовного і оперативного вирішення питань здійснення та проведення природоохоронних заходів на річці Сула відповідно до «Регіональної цільової програми розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення річки Дніпро у Полтавській області на період до 2021 року» на замовлення Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області інститутом «Дніпродіпроводгосп» розроблено техніко-економічне обґрунтування (ТЕО) «Поліпшення екологічного стану, відновлення водності та охорони водних ресурсів річки Сула на території Полтавської області». Основна мета цього ТЕО – відновлення водності р. Сула, відновлення рівнів поверхневих вод в руслі ріки і в  заплавних водоймах, грунтових вод в заплаві, обводнення існуючих боліт і припинення пожеж на болотах.

До розроблення ТЕО залучалися вчені та науковці Інституту біології Дніпропетровського національного університету, національного природного парку «Нижньоорільський» Міністерства енергетики та захисту довкілля України.

У січні 2020 року ТЕО пройшло експертизу Державним підприємством у м. Києві. Техніко-економічним обгрунтуванням враховані зауваження науково-технічної ради Держводагентства від 06.11.2019 року та побажання і зауваження, що надходили в ході розгляду, обговорення і публікації попередніх матеріалів.

Офісом у поточному році подано запит до Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації на виділення коштів на проведення процедури оцінки впливу на довкілля.

Наступним кроком вирішення проблеми, що склалась на річці Сула повинно бути розроблення робочих проектів, відповідно до етапів виконання робіт визначених технічним рішенням техніко-економічного обгрунтування та їх реалізація.

У свою чергу, хочемо зазначити, що подальша доля р. Сула залежить від фінансової підтримки не лише області, а й органів місцевого самоврядування та держави вцілому.

У підсумку хочемо зазначити, що Регіональний офіс водних ресурсів у Полтавській області відкритий до співпраці із усіма небайдужими щодо існування річки Сула.

Давайте разом дбати про наші водойми, доки ще не пізно!