Нарада з питань проведення берегоукріплювальних заходів Кременчуцького водосховища

25 червня у с. Мозоліївка Глобинського району відбулася виїзна робоча нарада за участю голови постійної комісії обласної ради з питань екології та раціонального природокористування Ігоря Горжія, депутата обласної ради Василя Хоменка, т. в. о. директора Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Андрія Вергелеса, начальника Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області Олександра Тарахкала, представника Пронозівської сільської ради Глобинського району Миколи Пустовіта, на якій було розглянуто питання щодо проведення берегоукріплювальних заходів Кременчуцького водосховища.

Протяжність берегів Кременчуцького водосховища в межах Полтавської області становить понад 156 км, і майже третина з них потребує термінового захисту. Берегообвалення захвачує рільні землі, лісозахисні насадження, присадибні ділянки, створюється загроза руйнування житлових будинків та підсобних будівель. По всій береговій зоні водосховища, в тому числі і в межах населених пунктів, спостерігається погіршення екологічної обстановки по причині руйнування берегів. Щороку вода змиває по 2-3 метри прибережної смуги, внаслідок чого вже втрачено не один гектар землі.

Ситуація, що склалась на Кременчуцькому водосховищі критична. Зокрема, це стосується й найбільш небезпечних ділянок в районі села Мозоліївка Глобинського району, де в нависаючій кручі оголилось старе кладовище, рештки поховань падають у водойму, що може призвести до непередбачених наслідків.  У 2011 році частково проведено укріплення берегової лінії протяжністю 200 м. У 2020 році з обласного фонду охорони навколишнього природного середовища на берегоукріплювальні заходи на ділянці довжиною 300 м заплановано спрямувати 12 млн 900 тис. грн. Зміцнення берегів відбуватиметься методом кам’янонакидного банкету.

Всі зазначені роботи передбачені довгостроковою «Регіональною цільовою програмою розвитку водного господарства та екологічного оздоровлення басейну річки Дніпро у Полтавській області на період до 2021 року» відповідно до якої фінансування природоохоронних заходів повинно здійснюватись з державного та місцевого бюджетів.

Оскільки захист від руйнації берегів Кременчуцького водосховища є проблемою загальнодержавного значення прийнято рішення ініціювати РОВР у Полтавській області підготовку проєкту звернення депутатів Полтавської обласної ради до Президента України, Кабінету Міністрів України щодо забезпечення фінансування берегоукріплювальних заходів Кременчуцького водосховища з Державного фонду охорони навколишнього природного середовища.