Ремонти Нижньо-Млинського гідровузла

Нижньо-Млинський шлюз-регулятор на р.Ворскла, що на балансі Новосанжарського міжрайонного управління водного господарства ще у 2015 році передано в оренду ТОВ «Гідроенергоресурс» із послідуючим будівництвом на старому рукаві річки окремого гідровузла міні гідроелектростанції. При цьому необхідно провести капітальний ремонт, реконструкцію, заміну окремих елементів старого діючого гідровузла.
Ця гідроспоруда важлива у регулюванні стоку Ворскли. Після останньої реконструкції у 1961 році, експлуатаційним персоналом регулюючими затворами та шандорами утримується постійний рівень – НПР 80.20 (в Балтійській системі висот) у створеному русловому водосховищі площею дзеркала води 115, га та загальним об’ємом води 1,7 млн.м3. Запаси прісної води для обласного центру гарантовані навіть для посушливого маловодного періоду.(Зараз руслові витрати річки сягають лише 3,2 м3/с при меженній нормі – 16,1 м3/с).
ТОВ «Гідроенергоресурс» відповідно договору оренди, крім утримання і регулювання рівнів води за власний рахунок проводить доглядові, регламентні та ремонтні роботи на гідроспоруді. Після виготовлення проектної документації ТОВ «Гідроінженіринг», ТОВ « ВНП Променергобуд», «НТЦ «Промекологія», ТОВ «Олсервіс», ТОВ «АПС-Київ» орендарем отримано необхідні погодження, дозволи, експертизи, проведено публічні слухання про наміри будівництва.
Після закінчення нерестового періоду розпочато роботи із розчистки підвідного та відвідного каналу та влаштування докової частини приміщення міні ГЕС. За технічними умовами «Полтаваобленерго» закінчено будівництво сучасної електролінії ПЛ 10кВ. Користуючись маловоддям на фоні протифільтраційного захисту із буронабивних паль, водопониження котловану, проведено бетонування докової лоткової підвідної, турбінної та відвідної частини міні ГЕС.
В той же час, на запрошення орендаря комісією було оглянуто демонтовані конструкції та хід ремонту із заміною основних регулюючих затворів (2×5) м з направляючими штангами та пазами із швелера і новим ущільненням. Варто зазначити, що стаціонарні переливні стінки із шарнірними підошвами в інших прогонах (2×11,5) м вже відремонтовано. Паралельно в лівобережному прогоні від низового примикання вище відміток побутових та повеневих рівнів проведено ремонт тріщинуватих поверхонь бичка і берегового устою сучасним матеріалом. Зважаючи на присутність мікротріщин за багаторічний період експлуатації, при оштукатурюванні використовувалась ремонтна середньозерниста суміш SILTEX R-30/25 на основі високоякісного ПЦ-1-500, фракційних наповнювачів, полімерних волокон та модифікаційних добавок. Розчин цієї суміші швидкодіючий, тріщиностійкий водо та морозостійкий, армований хімволокном.
В цілому, комісією за участю представників РОВР у Полтавській області, орендодавця, орендаря та технічного нагляду за будівництвом надана позитивна оцінка роботам, що проводяться на об’єкті. Треба ще багато встигнути за хороших погодних умов, та невеликих витратах води в р.Ворскла в меженний період.