Річка Сула – сучасність і реалії

Сула- ліва притока першого порядку р.Дніпро, загальна довжина 363 км, 19600 кмплоща водозбору. Протікає по Сумській та Полтавській областях Річка Сула протяжністю 213 кілометрів протікає в межах Полтавської області та впадає в Сулинську затоку Кременчуцького водосховища.

В басейні річки Сула налічується: 10 водосховищ, 477 ставків та 140 озер загальною площею водного дзеркала,  4617,27 га і загальним об’ємом зарегульованої в них води 72,7  млн.куб.м

За останні роки на території України, зокрема і Полтавської області спостерігається вкрай складна гідрологічна та водогосподарська обстановка, яка сталася через відсутність снігових запасів в зимовий період, маловодні весняні повені, (20-40% від норми (за виключенням 2018 року)), тривалий період високих температур та незначну кількість опадів у весняно-літній період.

Впродовж з 2014 по 2019 роки середньомісячна водність річки Сула в період з травня по вересень була близькою до критеріїв маловоддя, а в окремі періоди (межень 2014 та 2017 року) на річці спостерігалось маловоддя. Така ж ситуація є і в 2019 році.

За інформацією Укргідрометцентру станом на 3 жовтня 2019 р. на річці Сула сформувалось маловоддя – 19 % від норми.

Внаслідок непередбачених ситуацій природного та техногенного характеру на річці Сула в останні роки ще більше погіршилася гідрологічна і водогосподарська обстановка та її екологічний стан в цілому. Через замулення та зменшення стоку води  русло річки масово заростає болотною і деревною рослинністю, втрачає своє природне значення, зокрема, дренуючу спроможність. Особливо зараз просліджується зниження можливості використання водних ресурсів річки населенням для культурно-побутових цілей і рекреації, водопостачання підприємств.

З метою послідовного і оперативного вирішення питань здійснення та проведення природоохоронних заходів на річці Сула на замовлення Регіонального офісу водних ресурсів у Полтавській області інститутом «Дніпродіпроводгосп» розробляються техніко-економічні обґрунтування (ТЕО) «Поліпшення екологічного стану, відновлення водності та охорони водних ресурсів річки Сула на території Полтавської області.». На даний час проводяться топографо-геодезичні вишукування на усій протяжності річки в межах області, на основі яких буде визначено найбільш уразливі ділянки  її русла.

За сприянням Полтавської обласної державної адміністрації і обласної ради на ці види робіт з фонду охорони навколишнього природного середовища області виділено Офісу відповідні кошти.