Технічна рада РОВР у Полтавській області

08 серпня  відбулось засідання  технічної ради  РОВР у Полтавській області. Порядком денним розглядалось питання щодо можливості виконання пп.1.9,7.11 рішення двадцять шостої сесії сьомого скликання від 25 липня 2019р. №1123, яким РОВР у Полтавській області визначено замовником (субвенція з місцевого бюджету державному  бюджету) по об’єктам:

1.Розчищення та регулювання русла р. Многа в Чорнухинському р-ні Полтавської області.

2.Розроблення техніко-економічного обґрунтування (ТЕО) та експертизи проекту «Поліпшення екологічного стану, відновлення водності та охорони водних ресурсів річки Сула на території Полтавської області». Головний розпорядник – коштів – Департамент екології та природних ресурсів Полтавської ОДА.

 

Річка Многа – візитівка Чорнухинського району, протікає центральною частиною району через 11 населених пунктів,   долаючи на своєму шляху 38,7 км чорнухинських  чорноземів.

По причині відсутності вираженого русла, весняна вода довгий період не стікає із заплавних земель, затоплює присадибні ділянки.

      В цілому по річці склалася несприятлива санітарна та екологічна обстановка. 

      В червні 2016 року по території району пронісся буревій з небувалими зливами та градом. Стихія пройшла 8 селами, що розташовані на берегах річки Многа. Багато домогосподарств ( в т. ч. житлових будинків) були підтоплені, рівень води піднявся  вище допустимого, змито городину, замулено сінокоси і т. п. Збитки обчислювалися мільйонами гривен.

    За період 2006-2011 років за кошти державного та місцевого бюджетів реанімовано 4,591 км водної артерії (2364,128 тис. грн.). Замовником будівництва виступали Полтавське обласне виробниче управління водного господарства та Чорнухинська селищна рада відповідно.

      Через відсутність фінансування  будівництво – незавершене. На значній ділянці розчистки залишились не розгорнуті кавальєри, що створює штучний підпір води і приводить до підтоплення прилеглих територій пасовищ, присадибних ділянок, будівель. В 2010 році розпочато будівництво водопропускної  гідроспоруди, де виконані роботи по влаштуванню основи із збірних залізобетонних плит та змонтовано дві нитки залізобетонних блоків типу ЗТП 20.20.1 для пропуску водяної маси. Недобудова  також спричиняє додатковий  підпір води, що сприяє негативним наслідкам стихії. На сьогодні існує нагальна потреба у першочерговому завершенні другого етапу будівельних робіт  на ділянці 1,3км (2 черги) та добудови ГТС, для чого з ОФОНПРС передбачено 2174,453тис.грн. Введення в експлуатацію цього пускового комплексу вирішить проблеми жителів сіл Пізники та Ковалі та питання підтоплення будівель і присадибних ділянок, поліпшить санітарну та екологічну обстановку берегової зони річки.

 

       Річка Сула   протяжністю 213 кілометрів протікає в межах Полтавської області та впадає в Сулинську затоку Кременчуцького водосховища. Її водні ресурси мають виключно важливе народногосподарське значення та використовуються, як джерела водопостачання для різних галузей економіки, для масового відпочинку, рекреації і туризму, є приймачами стічних вод. Річка Сула і Сулинська затока – це основні нерестилища риб різних видів Кременчуцького водосховища  на річці Дніпро. 

   Внаслідок непередбачених ситуацій природного та техногенного характеру на річці Сула в останні роки різко погіршилася гідрологічна і водогосподарська обстановка та її екологічний стан в цілому. Через замулення та зменшення стоку води  русло річки масово заростає болотною і деревною рослинністю, втрачає своє природне значення, зокрема, дренуючу спроможність. Особливо зараз просліджується зниження можливості використання водних ресурсів річки населенням для культурно-побутових цілей і рекреації, водопостачання підприємств.    

  Зважаючи на зазначене та актуальність порушеного питання, необхідність поетапного послідовного науково обґрунтованого підходу у покращенні водності річки, в поточному році з ОФОНПРС виділено 750 тис.грн. на визначення шляхів  упорядкування середньої річки Сула в межах Полтавської області – виготовлення ТЕО.  

    Враховуючи великий об’єм топографічних та геодезичних вишукувань, польових робіт, що належить виконати проектантам, Замовник – РОВР у Полтавській області – проводить роботу по вивченню передпроектних матеріалів, адже найменше зволікання може привести до неосвоєння бюджетних коштів. Розглядається необхідність об’єднання зусиль та залучення до робіт головного галузевого регіонального закладу – державного проектно-вишукувального інституту «Дніпродіпроводгосп».