Засідання Міжвідомчої комісії

12 листопада в приміщенні РОВР у Полтавській області в режимі відеоконференції відбулося чергове засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських  систем річок Сула,  Псел, Ворскла суббасейну Cереднього Дніпра на осінньо-зимовий період 2020 -2021 років.

У засіданні прийняли участь представники Басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра, РОВР у Полтавській області, РОВР у Сумській області, Головного управління ДСНС України в Полтавській області, Департаменту екології та природних ресурсів Полтавської облдержадміністрації, Управління Державного агентства рибного господарства у Полтавській області, Полтавського обласного центру з гідрометеорології, водокористувачі ТОВ «Гідроенергоресурс», ТОВ «Енергія-1», ТОВ «БКТ «Едельвейс», ТОВ «Енерго-Актив 1», представники виконавчого комітету Великобагачанської селищної ради.

Під час засідання була заслухана інформація начальника відділу гідрології Полтавського обласного центру з гідрометеорології А. Петросянца, щодо аналізу даних щоденних спостережень на гідрологічних постах Полтавського ЦГМ.

Осінній період на території Полтавської області характеризувався теплою малодощовою погодою. Середньомісячна температура повітря жовтня (за даними УкрГМЦ) була на 4,4-5,5 °С вищою за норму, а кількість опадів була переважно нижче кліматичної норми. Внаслідок таких погодних умов на більшості річках області сформувався стан маловоддя (гідрологічної посухи). Середні значення витрати води в річках у жовтні були менші 20% багаторічної норми.

За умови нормального розвитку гідрометеорологічних процесів, осінньо-зимовий період 2020 року на річках Полтавської області буде характеризуватись низькими рівнями і невеликими витратами води. Поява перших нестійких льодових явищ очікується в середині грудня. Низька осінньо-зимова межень може негативно вплинути на загальну водогосподарську та екологічну ситуацію на річках. Особливо це відноситься до річок зі значним антропогенним навантаженням, наприклад р. Сула, де обмеження обсягів розбавлення стічних вод може призвести до погіршення якості води в річці.

За ініціативи Виконавчого комітету Велибагачанської селищної ОТГ обговорили питання зниження рівня води у Великобагачанському водосховищі у зв’язку із підтопленням домогосподарств селища Велика Багачка,  прилеглих до річки Псел, зокрема вул. Тітова, 1 Травня, Набережної.

Із врахуванням попередньо поданих пропозицій, обговоривши прогноз водності та водогосподарську і гідрометеорологічну обстановки у басейнах річок Сула, Ворскла і Псел, Міжвідомча комісія встановила оптимальні режими роботи водосховищ та рівні води на гідроспорудах, що близькі до НПР. На період осінньо-зимової межені 2020 – 2021 років. На Великобагачанському водосховищі з метою уникнення підтоплення домогосподарств селища В. Багачка, вирішили підтримувати рівень води на 0,6 м нижче нормального підпертого рівня,  на відмітці 82,40 мБС.

З метою вивчення впливу рівня води у водосховищі на підтоплення домогосподарств селища В. Багачка вирішили проводити подальший моніторинг ситуації та враховувати при цьому їх розташування в заплаві р. Псел.

Також, Міжвідомчою комісією розглянуто та узгоджено надані РОВР у Харківській області режими роботи Трудолюбівського, Олександрівського, Бідилівського та Тимофіївського водосховищ, що розташовані в басейні річки Ворскла на осінньо-зимовий період 2020 -2021 років на відмітках, близьких до НПР.