Засідання Міжвідомчої комісії

За дорученням та участі керівництва Басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра 11 травня в приміщенні РОВР у Полтавській області в режимі оnlinе відбулося чергове засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем річок Сула,  Псел, Ворскла суббасейну Cереднього Дніпра на  травень 2022 року та на період літньо-осінньої межені (червень-жовтень)  2022 року.

У засіданні прийняли участь представники РОВР у Полтавській області, РОВР у Сумській області, РОВР у Харківській області,  Головного управління ДПСС України в Полтавській області, Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Полтавській області, Полтавського обласного центру з гідрометеорології, водокористувачі ТОВ «Гідроенергоресурс», ТОВ «Енергія-1», ТОВ «БКТ «Едельвейс», ТОВ «Енерго-Актив 1».

Під час засідання була заслухана інформація провідного гідролога Полтавського обласного центру з гідрометеорології В. Смірнової щодо аналізу даних щоденних спостережень на гідрологічних постах Полтавського ЦГМ.

Весняне водопілля 2022 року на притоках Середнього Дніпра у Полтавській, Сумській областях розпочалось раніше середньої дати за багаторічний період. Підняття рівня води на річках йшло незначними темпами 2-6 см/добу. Цьому сприяли часті низькі нічні температури повітря та незначна глибина промерзання ґрунту на водозборах.

На середніх річках пік водопілля спостерігався в першій декаді травня, а на малих – останній декаді квітня. Величини рівня води в річках були на 1,8-3,8 м нижчі за критичні позначки. Виходу  води на заплаву під час водопілля не спостерігалось.

Загалом, гідрометеорологічна ситуація, що склалась в басейнах річок Сула, Псел та Ворскла показують, що внаслідок раннього і розтягнутого у часі водопілля водність річок Полтавської області на кінець квітня 2022 року залишалась нижчою за норму і становила для р. Сула – 78% , Псел – 21% , Ворскли – 36% від норми.

Обговорили питання зниження рівня води у Великобагачанському водосховищі у зв’язку із підтопленням домогосподарств селища Велика Багачка,  прилеглих до річки Псел, зокрема вул. Тітова, 1 Травня, Набережної.

Із врахуванням попередньо поданих пропозицій, обговоривши прогноз водності та водогосподарську і гідрометеорологічну обстановки у басейнах річок Сула, Ворскла і Псел, Міжвідомча комісія встановила оптимальні режими роботи водосховищ та рівні води на гідроспорудах, що близькі до НПР. На  травень 2022 року та на період літньо-осінньої межені 2022 року на Великобагачанському водосховищі з метою уникнення підтоплення домогосподарств селища В. Багачка, вирішили підтримувати рівень води на 0,6 м нижче нормального підпертого рівня, на відмітці 82,40 мБС. На Вакулинському водосховищі,  з метою недопущення підтоплення садиб в с. Сем’янівка Полтавського району, запропоновано для затвердження підтримувати рівень на 0,30 м нижче НПР – на відмітці 82,70 м  БС.

З метою вивчення впливу рівня води у водосховищі на підтоплення домогосподарств селища В. Багачка вирішили провести моніторинг ситуації та враховувати при цьому їх розташування в заплаві р. Псел.

На Комісії було розглянуте питання необхідності розроблення правил експлуатації водосховищ комплексного призначення з метою дотримання вимог статті 77 Водного кодексу України та наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.02.2012 № 46, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2012 р. за № 393/20706 «Про затвердження Порядку розроблення та встановлення режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів».

Також, Міжвідомчою комісією розглянуто та узгоджено надані РОВР у Харківській області режими роботи Трудолюбівського, Олександрівського, Бідилівського та Тимофіївського водосховищ, що розташовані в басейні річки Ворскла на травень 2022 року та на період літньо-осінньої межені 2022 року на відмітках близьких до НПР.