Засідання міжвідомчої комісії

За дорученням та участі керівництва Басейнового управління водних ресурсів середнього Дніпра 02 листопада в приміщенні РОВР у Полтавській області в режимі оnlinе відбулося чергове засідання Міжвідомчої комісії по узгодженню режимів роботи водосховищ комплексного призначення та водогосподарських систем річок Сула,  Псел, Ворскла суббасейну Cереднього Дніпра на  зимово-осінній період 2022-2023 років.

У засіданні прийняли участь представники РОВР у Полтавській області, РОВР у Сумській області, РОВР у Харківській області, ГУ ДПСС України в Полтавській області, Управління Державного агентства меліорації та рибного господарства у Полтавській області, Полтавського обласного центру з гідрометеорології, Департаменту екології та природних ресурсів ОВА, водокористувачі ТОВ «Гідроенергоресурс», ТОВ «Гідроенергоінвест», ТОВ «Енергія-1», ТОВ «БКТ «Едельвейс», ТОВ «Енерго-Актив 1».

Під час засідання була заслухана інформація провідного гідролога Полтавського обласного центру з гідрометеорології В. Смірнової щодо аналізу даних щоденних спостережень на гідрологічних постах Полтавського ЦГМ.

Літня межень 2022 року на притоках Середнього Дніпра була  нестійкою, з декількома невисокими паводками, тому водність на річках Полтавської області виявилася  різноманітною. Осінній період теж відзначився нестійкою та дощовою погодою. Дощі розподілялись нерівномірно як у часі, так і по території і випадали переважно у вигляді злив у другій-третій декадах вересня та на першій-другій декадах жовтня. Для окремих басейнів декадні суми опадів становили 1,5 – 4,4 декадних норми. Це сприяло зростанню рівнів і витрат води у річках. Підняття рівня води і зростання водності йшло незначними темпами, максимум на 0,6 м. Паводки не мали негативних наслідків, але на кінець жовтня рівні води значно перевищували минулорічні показники. Проте через тривалий попередній період маловоддя, низьку літню межень водність річок все одно залишалась переважно меншою за норму і складала в замикаючих створах: Сула – 48 %, Псел -83%, Ворскла –26%  від місячної норми за багаторіччя.

Заслухали представників сел. Велика Багачка щодо підтопленням домогосподарств, прилеглих до річки Псел, зокрема, по вул. Тітова, 1 Травня, Набережна. Обговорили питання зниження рівня води у Великобагачанському водосховищі та необхідності проведення детальних досліджень щодо можливого впливу водосховища на підтоплення населеного пункту.

З метою вивчення впливу рівня води у Великобагачанському водосховищі на підтоплення домогосподарств селища В. Багачка вирішили РОВР у Полтавській області  спільно із представниками органів місцевого самоврядування, фахівцями ТОВ «Гідроенергоінвест» провести моніторинг ситуації з визначенням кількості постраждалих осіб та площі підтоплення.

Із врахуванням попередньо поданих пропозицій, обговоривши прогноз водності та водогосподарську і гідрометеорологічну обстановки в басейнах річок Сула, Ворскла, Псел, Міжвідомча комісія встановила оптимальні режими роботи водосховищ та рівні води на гідроспорудах, що близькі до НПР. На осінньо-зимовий період 2022-2023 років на Великобагачанському водосховищі з метою уникнення підтоплення домогосподарств селища В. Багачка, вирішили підтримувати рівень води на 0,6 м нижче нормального підпертого рівня, на відмітці 82,40 мБС. На Вакулинському водосховищі, з метою недопущення підтоплення садиб в с. Сем’янівка Полтавського району, запропоновано для затвердження підтримувати рівень на 0,30 м нижче НПР – на відмітці 82,70 м  БС.

На Комісії було розглянуте питання продовження робіт з розроблення правил експлуатації водосховищ комплексного призначення з метою дотримання вимог статті 77 Водного кодексу України та наказу Міністерства екології та природних ресурсів України від 07.02.2012 № 46, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 14 березня 2012 р. за № 393/20706 «Про затвердження Порядку розроблення та встановлення режимів роботи водосховищ комплексного призначення, водогосподарських систем і каналів».